Technik informatyk

POSTAW NA ZAWÓDTECHNIK INFORMATYK

Technik informatyk to osoba, która w codziennej pracy zajmuje się doborem, instalacją i prawidłowym konfigurowaniem sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem. Ponadto nadzoruje prawidłowe działanie sprzętu i oprogramowania – dokonuje okresowych przeglądów, dba o odpowiednią konserwację urządzeń, a w sytuacji awarii zajmuje się ich naprawą. Diagnozuje i eliminuje uszkodzenia powstające także w urządzeniach peryferyjnych, tj. drukarkach, skanerach itp., oraz w urządzeniach sieciowych, np. serwerach, routerach itp.

W zależności od miejsca pracy do jego obowiązków może także należeć zakładanie i posługiwanie się bazami danych oraz projektowanie, wykonanie i obsługiwanie serwisów internetowych. Dodatkowo może instalować oraz administrować pracę lokalnych sieci komputerowych.

Kształcenie zawodowe oparte jest na nauczaniu dwóch modułów:

  • INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych.
  • INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych.

Dodatkowo oferujemy Ci:

  • płatne staże,
  • praktyki zagraniczne w ramach programu ERASMUS+,
  • nowoczesną pracownię diagnostyki urządzeń komputerowych.

Jest wiele miejsc, gdzie praca technika informatyka jest niezbędna, a przy okazji możesz realizować swoje pasje – szczególnie jeśli zawsze interesowały Cię komputery i informatyka.

  • Wsparcie techniczne: w każdej firmie musi pracować osoba, do której pracownicy będą mogli zwrócić się o pomoc, gdy komputer przestanie odpowiadać, skaner się zatnie, a drukarka odmówi posłuszeństwa lub zostały utracone dane. Wiele większych firm ma także działy informatyczne, gdzie potrzeba ich, aż kilku.
  • Serwisant: rozpoznaje przyczyny nieprawidłowego działania systemu komputerowego, usuwa usterki, zajmuje się również składaniem i konfigurowaniem sprzętu komputerowego.
  • Monter: wykonuje prace instalacyjne sprzętu komputerowego oraz okablowania, zakłada sieci komputerowe, sprawdza poprawność działania urządzeń odbiorczych, diagnozuje ewentualne problemy programowo-sprzętowe;
  •  „Wolny strzelec”: oferuje tzw. wsparcie informatyczne na telefon lub prowadzi własny punkt serwisowy – prawie każdy ma dziś komputer, a one lubią się psuć… Może zajmować się tworzeniem profesjonalnych witryn i sklepów internetowych.
  • Sprzedawca w sklepie komputerowym: odpowiada za doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu komputerowego i oprogramowania do konkretnych zastosowań, a w końcu sprzedaje klientowi potrzebny mu asortyment.
  • To może być twój pierwszy krok do kariery w innej gałęzi informatyki, np. cyberbezpieczeństwie. To obecnie szybko rozwijająca się dziedzina, a eksperci ds. cyber security są dziś bardzo potrzebni. Duże, szanujące się firmy poszukują kompetentnych osób do ochrony swoich danych. Po zdobyciu dyplomu technika informatyka możesz dalej rozwijać się jako programista.

Lubisz pracę z komputerem?

Interesuje Cię tworzenie stron internetowych?

A może chcesz projektować sieci komputerowe?

Najbardziej przyszłościowy kierunek na rynku pracy!